2024. május 10., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#202903
Természetesen láttam azt az ék-európai "még böhömebb"ciklont,de az én számításaim szerint ez nem valószínû hogy beleszól közvetlenül hazánk idõjárásába.Az a ciklon ahogy Te is látod Kelet-európát árassza majd el hideg levegõvel,de igazán nem nagyon jut le messze délre.Nekem az a véleményem,ha ezek a "brit ciklonok" kint maradnának messze az óceánon,magasnyomás épülne fel a Skandináv félsziget felett és akkor a keleti oldalán kapnánk mi is szépen a hidegbõl.De a forgatókönyv véleményem szerint nem ez,de van bizonytalanság a dologban,ezért a Te elképzelésed is belefér a jövõbe,már ami az európai megosztottságot illeti.
#202902
A kapkodósabbak lassan kezdhetik elõkészíteni a hólapátokat.
Reggel már én is szemeztem egyet vele a garázsban.

Nem tudom, hogy miért, de hosszú évek után elõször érzem azt már õsszel, hogy hideg havas telünk lesz.
#202901
Én azt látom a modelleken, hogy a köv. 10 napban zonalitás biztos nem lesz. Utána lehet, feltételes módban.

Mi most jó ideig elõoldalon tanyázunk, úgyhogy itt van a sokak által várt "vénasszonyok nyara", én már a tegnapi és mai napot is idesorolom, annak ellenére, hogy holnap lesz egy kis visszaesés. Tegnap is már több helyen 20 fok fölé kúszott a hõmérséklet, ma sem lesz ez másként, a hét második felében pedig még melegebb idõ valószínû.

Aztán jövõ hét elsõ felében már elindulunk lefelé, reményeim szerint ehhez egy kisebb KÜN is társulni fog.

Eközben ÉK-Európa megint megkapja a magáét és ez a jövõ hét második felében akár minket is érinthet, de lehet csak annyira, hogy kiszáradunk picit.

Azután pedig jöhet a zonalitás vagy nem. nevet Mindenesetre ez északon már nem sok vizet fog zavarni, úgy látom, hogy ott stabilizálódik a télies idõ.
#202900
Ha sértõ, vagy személyeskedõ a hsz., akkor szólj a modinak! Ha valaki pedig kizárólag hangulatkeltõ jelleggel szól hozzá, az pedig provokáció, szintén törlik. Akik rendszeresen tesznek a szabályzatra, azoknak pedig fórumjog megvonás jár(na), ha következetesek lennének a moderátorok.
#202899
Végzett és gyakorló kertépítõként akkor azt is meg kellene értened végre, hogy Magyarországon ez nem 2013. évi sajátosság, hogy néhány helyen elférne egy kiadós esõ, hanem gyakran van így. Persze volt már példa évi 1000 mm körüli mennyiségre (nem is olyan rég), de volt már példa 200-300 mm összesenekre is. Ha növényekkel foglalkozol, akkor ez eddig hogy nem tudatosult benned? Az idõjárást nem lehet megerõszakolni, nem nézi a csapadéktérképeket, nem azok alapján vonulnak a csapadéktömbök. Ráadásul ami még durvább, a Kárpát medencében ezt tudják a növények. Nem kötözködni akarok, de aki elvileg ilyen szinten együtt él a természettel, annak valahogy jobban át kellene látnia ezeket a dolgokat..
#202898
Itt az agglomerációban is elférne már egy jó kis esõ a földeken. Egész csapadékosan indult errefelé az õsz, aztán alábbhagyott a csapadéktevékenység. Mondjuk ebben az idõszakban bármikor jöhet egy izmosabb mediterrán ciklon, ami akár több heti elmaradást is bepótolhat. [esõ]
#202897
Egyszer kibírhatná a sok nagyokos, hogy ne szóljon be bármit írok. Én senkinek nem szoktam beszólni, mikor a reggeli fagyokért rajong valaki, hogy micsoda károkat okoz ez nekünk, vagy amikor a hõhullámokért drukkolnak sokan, amikbe sokan belehalnak. Ha õ ezt szereti akkor ezt szereti. Én a növényeket, a kertet, a füvet, az erdõket szeretem. Szeretem, ha nem szenvednek, szép zöldek, virágoznak, nem szenvednek. Ha valakit ez irritál, ne olvassa amiket írok. Igeni nagyon nagy szükség lenne csapadékra. Junius óta 50-60 mm csapadékunk volt összesen!!!!! A városligetet az környezõ kerteket erdõket nem tudom locsolni kedves Chucky. Voltam a hétvégén Pécsen és arrafelé tényleg semmi gond ,minden szép zöld. Itt nem. Végzett és gyakolrló kertépítõként, nagyon jól tudom mikor vízhiányos egy növény egy talaj. És most az.
#202896
Megnyugvással tölt el, hogy ezúttal a hideget kezdik kitologatni a modellek, így például a GFS fáklya szerint csak 17-e után lehet említést érdemlõ T csökkenés, azaz Zima tábornok legalább október 2. harmadában végre valahára békén hagyja talán a hó elején többfelé valósággal csonttá fagyasztott hazánkat. nevet
#202895
A gond az, hogy az említett ciklon is elindul kelet felé valamikor 13-14-e környékén.
#202894
Ez csak a dolog egyik fele ám, ti. a 'böhöm ciklon a Brit-szigetektõl nyugatra'.
Nézd csak meg ezt a képet:

Link

Ugyanolyan, sõt, még "böhömebb" ciklon van északkeleten, ennek hátoldalán dõl be a sarki levegõ Északkelet-Európába.

Középtávon inkább a két nagy ciklon frontjainak összekapcsolódását, "szkanderezõ" szituációt, Európát átszelõ, két oldalán jelentõs hõkülönbséget létrehozó frontálzónát tudok elképzelni.

ECMWF:

Link

Ott a frontálzóna, az ény-dk lefutású izotermák, a jelentõs hõkontraszt már 168 óránál.
Könnyen lehet, hogy a közelmûlt frontálzónás felállása fog végül kiújulni. laza hideg
#202893
Mikor lesz az, hogy az ellenkezõjét írod? kacsint Holnap is többfelé lesz esõ, fõleg itt az Alföldön lehet több. Én küldeném oda hozzád, nekem nem hiányzik, persze a növényeknek jól jön, de olyan eget-rengetõ szárazság az elmúlt idõszakban nem volt, szép zöld a fû, amelyik fa meg már kiszáradt annak már úgy is mindegy mennyi esik. Legutóbb a környéken több fát vágtak ki, a legtöbb kikorhadt, kiszáradt szó szerint és még mindig sok olyan fa van. Holott tavaly még gyönyörû lombja volt... szomoru Ez van, a holnapi nap után lesz 2-3 kellemes nap, 20 fok körül illetve afölött. nevet
#202892
Melyik modell az, amin ezt látod?
#202891
Átnézve a modelleket egyáltalán nem csodálkozom,hogy alaposan csökkent az esélye(de nincs teljesen kizárva)egy erõsebb lehülésnek,hiszen a Brit szigetektõl nyugatra akkora böhöm nagy ciklonok keletkeznek a továbbiakban,hogy ez meggátolja a komolyabb hidegleszakadást.Ezek szépen kelet-északkelet felé vándorolnak és biztosítják Európa jelentõs részén az elõoldalt.Ahogy látom idõnként jelentõsebb csapadékot is szállítanak hozzánk is.Ez nem baj hiszen az ország nagyobb hányadán azért elkel már ismét a csapadék.Tehát inkább késõ tavaszi(olyan májusi)idõ a legvalószínûbb a késõbbiekben,a téliesebb idõre emlékeztetõ támadások még váratnak magukra.Nincs ezzel semmi gond,ez a késõ tavasz,jócskán belefér az októberbe.
#202890
Pontosan! Jó ránézni a középtávú elõrékre! nyelvnyujtas
#202889
Ahogy látom a jegboritottság miatt nem kell aggódjunk, ezen nem fog múlni a tél keménysége.
#202888
Link
#202887
Valaki tudna nekem linkelni egy jégborítottsági diagramot? Sajnos nem tudom a pontos nevét...
#202886
A végig derült, szélcsendes idõnek köszönhetõen jól lehûlt hajnalra a levegõ. A minimum 4,8 fok lett. Radmin pedig 2 fok -kis híja volt a talajmenti fagynak. hideg
#202885
Az indián nyár fogalmát szerencsére nem a reggeli hõmérsékletek alapján határozták meg, másrészt pedig kár elsiratni azt, ami még el sem kezdõdött. kacsint
#202884
A tegnapi októberi maximum és minimum maxiuma és középT maximuma havi rekordok után itt Pápán 3 fok van. Eddig tartott az indián nyár... szomoru
#202883

hál ´ Istennek, mégiscsak lesz pár nap indián nyár. A tél ráér még egy jó ideig nevet
#202879
Már miért is lenne világvége? Ez teljesen megszokott, hogy õszre csapadékhiány alakul ki a földekben, ami az õszi és téli idõszakban nagy valószínûséggel pótlódni is fog. Nem lehet folyamatosan telített az egész talaj nedvességgel. Azért ugye nem ezt várod el?

#202878
Én komolyan mondtam: 100 mm hiány még nem a világvége..
#202877
Vicces vagy Link
Nem világvége, persze. zavarban
#202876
A nagy titok: ha kókadozik, meg kell öntözni, ha nem bírja, akkor kiveszik és így járt. nevet
#202875
Nem kell csinálni a feszkót ,igaz hogy az elmúlt 4 hónap csapadéka itt Budapest belterületén éppen hogy meghaladja a 100 mm-t ,de õsszel nem akkora gond a csapadékhiány ,mint tavasszal vagy nyáron.Így is simán meg lesz az átlag ,mert a következõ idõszakban azért várható csapadék ,sõt mediciklon is benézhet.
Nyugodj le!
#202874
Göd.boy. az nem normális ha a szárazságtól kókadoznak októberben :-(( az õszi sárgulást és lombhullást meg tudom küldömbözetetni a szárazság okozta károktól.
#202873
Elképesztõ az új futás,mondjuk vehetõ az elõzõ folytatásának. Kint tekereg egy hatalmas ciklon a nyugati partoknál,ezt figyelmen kívül hagyva rá szakad a hideg észak felõl szinte akadálytalanul.
#202872
Remek szép idõ volt ma, 20,4 fokkal.
Fûtés ki!
Az hogy mi van 200 óra felett??
Most szombaton is kemény lehûléssel riogattak a modellek e hét szombatra. Aztán tegnap már homlokegyenest mást mutattak.
A hétvégén, ha minden igaz, akár még nyári nap is kifuthat...
#202871
Micsoda tél volt !! Azááám!! Akkoriban igencsak kevés volt a tíz ujjam, hogy számolgassam a hideg, és havazós napokat!! Eszméletlen volt- igen! Nem kellett azon parázni, hogy jön egy medi, és milyen oldalon -ki -hol lesz?! Ugyanis a medikben sem volt kérdés a T-850!!! Emlékszem, mikor Aigner Úr egyik alkalommal lazán megjegyezte, hogy az "idei tél kilencedik havazása"-közeleg!! Halmazállapot?? -Ezen a télen ismeretlen definició volt,vagyis nem volt kérdéses hogy hó hullik!! Akkoriban sokat jártam uszodába Pápára, és szinte önkívületben csodáltam a" trópusi "melegben az ablakokon kívüli havas- havazós világot!! havazas havazas hideg hideg
#202870
Aránylag nincs hideg, füst szagú légköri homály van. Ismétlõdik a tegnap este, azt hittem köd lesz, de éjfél felé kitisztult. kacsint
#202869
Ilyenkor õsszel, normális, hogy kókadoznak a növények, fák, stb, meg hullik a levél...
#202868
Azért ha a hozzászólás tartalmára reagáltál volna, legalább egy gondolat erejéig, akkor nem tûnne ennyire hangulatkeltõnek a te hozzászólásod...
#202867
Már tudom, mi hiányzott eddig...
#202866
1995/96 igazi "nagyvad" volt. Olyan volt az a tél, de már az õsz is, mintha jó néhány földrajzi fokkal északabbra és keletebbre lettünk volna a tényleges helyzetünknél. hideg hideg havazas havazas

Már nyár legvégén mutatkozott valami a hideg légtömegek szokatlan expanziós hajlamából:
Link

Aztán az õsz:
Link

Egy hétre rá érdekes jelenség, hideg dk-i szél volt tapasztalható. Télen ez mindennapos ugyan, de október elején eléggé rendkívüli. Látható, hogy az AC hátoldali helyzet nem a melegedés irányába fejlõdött tovább, hanem a kelet-európai AC nyugat felé expandált, nem engedve be hozzánk a meleg levegõt még 850 hepán sem:

Link
Link

Link
Link

Link
Link

Okt. 8-ra a kelet felõl ható hûvösebb levegõ kissé még 850 hepán is észrevehetõvé vált.

A híres november eleji lehûlés:

Link

Decemberbõl:

Link
Link

Szóval, nem is ragozom tovább: remek jó tél volt az!

Más: 200 órától mindkét "királyi" modellen ott van az újabb hidegelárasztás. Érdemes lesz már most arrafelé figyelgetni. hideg
#202865
Elég nagy köd volt ma reggel, mukába menet készítettem egy gyors képet róla. nevet
Link
#202864
Ja, 1995 milyen rossz tél volt gyakorlatilag a fõvársora összesen 2,5 méter hó hullott, november 4-7 között Csongrád, Békés egy része megbénult a hófúvásba. Bakonyba 1996 május 22 még volt hó hógolyózásra és több alkalommal mértem 80-90 cm havat. Ráadásul a a vendég-vadászház teteje berogyott a nagy hó alatt. Diósdot nem gyõztem kilapátolni. Itthon április végén még havazott. Szóval hasonló volt mint a tavalyi tél csak hidegebb havasabb.

Az áramlási kép vagy megváltozik nyár-tél folyamán vagy nem ilyen egyszerû ez egész, nem kell ezen rágódni és, hogy kifullad stb. Ha marad az észak-déli akkor még áprilisban is havazni fog a mediterrán ciklonok miatt ha vált akkor nehezen szûnik meg a nyugati áramlás mert az a fõ mozgató rugója Európának. Közben lehet váltás vagy nem ez a lényeg. Ojmajonban nincs váltás mert olyan helyen van ahol 200 téli nap van egy szezonban és abból 30 nap -50 fok körüli. Nálunk ilyen nem lehet, nincs is rá szükség mert egy teljesen más éghajlati típus a mienk, és ez így normális.

Ma végre fantasztikus idõ volt 20,3 fokot mértem kibírnám így áprilisig és jöhet a nyár ezután, tél kell a francnak, hideg, sötét, szürke, nyálkás nincs értelme:-)
#202863
Ez szóról-szóra így volt! nevet
#202862
Még annyit az általam leírtakhoz, hogy a polárfronti zonális áramlás körbe meanderezve a féltekét, nyilván egységes hemiszférikus rendszert képez. Ezért egyes szakaszainak mozgásállapota függ más szakaszok mozgásállapotától (ld. Zivipötty írása az extratrópikus ciklon beolvadása által indukált hidegleszakadásról a Visszatekintõben), s nemcsak az adott szakaszra jellemzõ meridionális hõkontraszttól. Ezért van, hogy néha nem szakad le a hideg, noha bivaly hidegmag "lóg" fölöttünk -és viszont. Van olyan ötletem is, hogy hidegleszakadások szempontjából az a kedvezõ, ha a sarki hidegtömeg hõmérsékleti szempontból nagyon inhomogén: egyes területei szokatlanul alacsonyabb hõmérsékletûek a többinél. (Na, a légkörfizikusok most fognak agyonverni!) kacsint
Azért nagy általánosságban a sarki hidegtömegek elhelyezkedése meghatározó a hidegleszakadások helye szempontjából. Ezért lehet, hogy -amint írod is- õsszel gyakrabban kerülünk a hideg oldalra, mint a melegre. Ilyenkor az eurázsiai kontinens gyorsabban hûl az Atlanti-óceánnál, a hideg "súlypontja" ezért keleten van, nem véletlenül szakad le Kelet és Közép-Európára, míg Nyugat-Európa az AC hátoldali melegáramlásában van.
Ennek ellentettje, mikor április végén, május elején szintén élezõdõ hõkontraszt mellett, a szibériai hidegpool felszámolódása miatt a hidegtömegek nyugatra, Grönland térségére koncentrálódnak. Akkor az atlanti-partra szakad a hideg, azzal párhuzamosan képzõdnek ki a teknõk. A dél felé megnyúlt, "öreg" atlanti-parti teknõkben már hiányzik a ciklonok kelet felé mutató mozgáskomponense, stagnálnak, "végtelenített" elõoldali pozicióban tartják a Kárpát-medencét (míg a hátoldal "szétfagyasztja" a Brit-szigeteket és Nyugat-Európát) Ez az oka a nálunk nagyon gyakori május eleji nyárias epizódnak, amilyen pl. az idei is volt.
A "maszkírozott" zonalitás gondolatával is egyetértek. A most véget ért erõs hidegelárasztás, meridionális fázis után valamekkora idõtartamú (északi) zonalitásnak kell következnie. Ennek látszólag ellentmond a hét közepére várható nyugat-európai hidegleszakadás. De véleményem szerint ez még az elmúlóban levõ meridionalitás "utórengése", és a hideg talán azért szakad le most (elég gyengén) nyugatra, mert ott eddig meleg volt, így nagy a meridionális hõkontraszt. Ha kifejezett polárfronti expanzió volna, dinamikus, "fiatal" teknõvel, akkor az északi ciklonok persze, hogy magukba szippantanák az öreg medet.
#202861
"Az 1995 ös évet illetõen ezt sem követte acélos tél, hanem tipikus "lyukas" tél volt, novemberben ugyan korán havazott, de síkvidéken megmaradó hó nem tudott esni." ???? zavarban


A 95/96-os télnél sose legyen rosszabb, az elmúlt 80 év alapján mind hõmérsékletileg, mind hómennyiségileg is a top tízben van..

Még a 96/97-es se volt nagyon borzasztó. December elfogadható, a vége kifejezetten havas-hideg, utána január közepéig fagyos hidegpárna konzerválta havas idõ, majd valóban kifújt a tél. Ám összességében ez se volt borzasztóan rossz.

A 97/98-as valóban csapnivaló volt.
#202860
Hát a friss modellek alapján van esély arra, hogy essen Felétek szerda délután, de ha nem is esik, akkor meg a borongós hûvösebb idõ miatt sajnálhatjátok majd esetleg, hogy nem másik napra esik az esemény...
#202859
Itt a nagy fagyozásban, halkan jegyezm meg, hogy itt nem csökkent 0 fok alá a hõmérséklet. Esõ nagyon kellene, porzik kókad minden. A szeptember eleji 25 mm már rég oda, arra volt jo, hogy a porcsinok, és a gyomok kizöldeljenejk, de mostanra azok is kokadnak kicsit. Aranyesõ, orgona levele ismét lóg. Nagyon kellene egy 20-30 mm a vetésnek é sa fûnek is (amit sajna locsolni kell, igaz elég hetente 2x) Hihetetlen pechesek vagyunk idén és tavaly is. Nyugaton és délen el sem tudják képezlni, hog yitt még mindig aszály van, pedig, de :-(
#202858
Most néztem meg az osztrák Alaro-t, eszerint délelott lehetne Felétek 1-2 mm, délután már az eso nem kop bele a levesetekbe (a legyekrol és az irigykedokrol már Nektek kell gondoskodnotok) vidám
#202857
Sajnos nem, ez a szerda le van vajazva, már csak az idõjárás köphet bele a levesünkbe. (szó szerint) laza
Azért még bízom benne, hogy csak felhõs, de nem csapadékos idõnk lesz szerdán!
#202856
És nem tudjátok péntek/szombatra áttenni? Akkorra tényleg jó ido néz ki, huszonegy-két fokkal Tifelétek nevet
#202855
Bennem is felmerülõ gondolat, hogy a zónális, meridionális idõszakok váltakozása miatt fordul elõ, hogy meridionális hidegelárasztások után a tél elsõ felében a zónális átalakulás miatt lehet enyhébb idõszak. ezért a leírtakkal jól egyet tudok érteni. A bizonytalanság ebben csak az, hogy a zónális és meridionális váltások az általad leírt okokból, kaotikusak (azaz képletesen a megfeszített íj összahasonlítással élve, minél tartósabbnak bizonyul egy idõszak, annál kevésbé hajlamos kizökkenni abból), így önmagában, más évszakos légköri vagy áramlási szabályszerûségek nélkül nem kellene, hogy általánosságban igaz legyen, hogy egy hidegebb õszvéget vagy egy szélsõségesebb szakaszt rendszerint enyhébb nyugodtabb idõszak kövessen. A másik pedig, hogy amennyire a meridionális áramlási kép le tudja rántani a hideget, azzal a meleget is fel tudná húzni ránk... de õsszel a meridionális áramlás jóvoltából ritkán akaródzik a melegnek rajtunk keresztül északra nyomulnia, holott azt láttuk, hogy a brit-nyugateurópai térségben egészen északra hatolt, és ilyenkor a kontinens belseje felé mozdulva az elõoldal elhal, vagy felütközik egy ÉK-i blockingon Ám tavaszal pedig épphogy tõlünk keletre nyomult fel, miközben észak-északnyugati irányítás mellett fagyoskodtunk. Ha meridionális melegtranszportból kapunk meleget az abból adódik, hogy a kép át is vált egyúttal zónálisba, és a futóáramlás tolja ránk már-már észak felõl, vagy, mint jelenleg is, dgyakori õszi helyzet, hogy beragad egy medi hozzánk képest elõoldali pozícióban és elszipkázza elõlünk a hidegleszakadásokat, de ha jól megnézzük, ez is egy - bár vontatottabb - zónalitási hajlamot jelez, mégha szalmaláng életû is, hiszen azt feltételezi, hogy a kialakulásakor fellépõ hidegleszakadások nem annyira erõsek, különben nem hagynák helyben a kiújulni a medit, hanem visszaolvasztanák a polárfrontba. Gyakorta a tavaszi enyhülések elõtt ilyen medibõl kapunk még egy búcsúzó havazást, vagy ónos esõt.
#202854
1-2 napja beharangoztam a haveroknak, hogy szerdán király idõ lesz és bográcsozást terveztünk... Tegnap nem volt idõm modelleket nézni, de most leforrázva látom szerdára az elõréket. Remélem, megússzuk szárazon! [esõ]

Utolsó észlelés

2024-05-10 10:30:04

Nyíregyháza

20.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.